A modernizmus lényeges tette, hogy a narratívák helyére a tudományosság zászlaja alá fogalmi rendszereket helyezett (pl. emberről, nyelvről, társadalomról szóló tudományoknak), melyeknek van egy történetszerű összefüggésrendszerük, ezért metanarratívnak nevezhetők. Most elmondom mi nem teljesen kristálytiszta a számomra ebből. AZ EGÉSZ!!!!! Még szerencse, hogy igyekeztek sik érthetően leirni.
A posztmodern kor lényegét Lyotard abban látja, hogy a posztindusztriális társadalomban megkérdőjeleződnek a metanarratívák, eltűnik legitimitásuk, érvényességük, főleg azért, mert a posztm. tudásbázisa nem egy univerzális alapeszme, hanem a heterogén emberi közösség által létrehozott heterogén gondolkodási stratégiák gyűjteménye. A metanarratívák hitelének elvesztése tagadja azt az ígéretet, hogy lehetséges a végső, mindent összefoglaló metanarratíva. A posztmodern válasz erre: a metanarratívák nem teljesíthetik elvárásainkat arra vonatkozóan, hogy általuk biztos értelemszervezési stratégiához jussunk. A megalapozott struktúra, a langue, a személy, a dolgok mögött felfedezett rendszer nem végső.
2005.01.11. 01:02 m01ra
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://m01ra.blog.hu/api/trackback/id/tr596362873
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.